Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

23 maja w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projekt współpracy międzynarodowej o akronimie CHILD.

Projekt ten realizowaliśmy w partnerstwie z dwoma zagranicznymi Lokalnymi Grupami Działania – LAG EMOry z Finlnadii oraz GAL Campidano z Włoch.

Podejmowane na przestrzeni 15 miesięcy działania, dot. dobrostanu dziecka. Pojęcie to zawiera w sobie sporo tematów. Warto wymienić tutaj zdrowie fizyczne, psychiczne, rozwój osobisty, dietę dziecka czy też szeroko rozumianą  edukację.

W ramach zaplanowanej na maj wizyty, nasz kraj odwiedzili przedstawiciele partnerskich LGD. Oprócz wspomnianej konferencji, wizyta była okazją aby odwiedzić ciekawe miejsca na mapie naszego obszaru.

W pierwszym dniu wizyty – przedstawiciel LGD z Finlandii spotkał się z młodzieżą z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 z Pszczyny. Młodzież ta zaprezentowała swój projekt społeczny jaki realizowano w ramach ogólnopolskiego projektu “Zwolnieni z Teorii”. Projekt dot. działań edukacyjnych w zakresie tematyki smogu i obejmował m.in. edukację dzieci ze szkół podstawowych naszego obszaru. Warto podkreślić, że projekt ten zdobył w Warszawie Nagrodę Srebrnego Wilka – czyli został wybrany najlepszym projektem z woj. śląskiego! Serdecznie gratulujemy!

Następnie nasz gość odwiedził dwie placówki oświatowe – I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie oraz Zespół Niepublicznych Placówek Edukacyjnych NZPE w Goczałkowicach-Zdroju. W placówkach tych odbyły się spotkania w ramach lekcji języka francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. Było to bardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla naszego gościa jak i uczestników tych spotkań. Serdecznie dziękujemy dyrekcjom szkół za przyjęcie nas w murach placówek.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem konferencji. Rano powiększona już delegacja z Finlandii, a także nasi goście z Włoch odwiedzili Szkołę Podstawową w Rudołtowicach. Dzięki uprzejmości dyrekcji nasi goście mogli spotkać się z uczniami tej placówki, a także wziąć udział we wspólnych warsztatach podczas których m.in. wypiekali zdrowe ciasteczka, które uraczyły również gości naszej popołudniowej konferencji.

Po wizycie w Rudołtowicach, spotkaliśmy się w Pszczyńskim Centrum Kultury. Ten nowo powstały budynek zrobił ogromne wrażenie na naszych gościach. Tam też – w sali kinowej odbyła się nasza konferencja. W pierwszej części podsumowaliśmy działania, jakie odbywały się w ramach naszego projektu. Przyszedł także czas, aby nagrodzić szkoły podstawowe, które wzięły udział w naszym konkursie “W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Na dużym, kinowym ekranie obejrzeliśmy 3 podiumowe filmy, a następnie wręczyliśmy wszystkim laureatom nagrody w postaci bonów upominkowych do sklepów ze sprzętem sportowo-rekreacyjnym (11 placówek). Raz jeszcze gratulujemy wszystkim zaangażowanym placówkom, są to szkoły ze Studzienic, Rudołtowic, Brzeźc, Łąki, Studzionki, Czarkowa, Radostowic, Mizerowa, Kobielic, Góry i Orzesza.

Po części konkursowej, głos zabrali nasi partnerzy. Usłyszeliśmy zatem relacje z działań w Finlandii i Włoch, następnie zaś uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu naszego gościa specjalnego – Jakuba Tylmana, cenionego i wielokrotnie nagradzanego nauczyciela i  edukatora, który przedstawił nam niezwykle barwną prelekcję nt. możliwości “pokolorowania polskich szkół” – czyniąc ich tym samym bardziej przyjaznymi dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Cieszymy się, że panu Jakubowi udało się dotrzeć do Pszczyny. Z pewością spotkanie to ubogaciło nasze wydarzenie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji, a także gospodarzom obiektu – Dyrekcji Pszczyńskiego Centrum Kultury za przyjęcie nas w murach tego obiektu.

Popołudniu, nasi goście mieli okazję zwiedzić Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie – w tym miejscu dziękujemy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej za taką możliwość. Oprócz zwiedzania obiektu, nasi goście usłyszeli o działaniach jakie podejmowane są na tym terenie w zakresie działań prośrodowiskowych i angażujących dzieci.

W piątkowy ranek udaliśmy się do Goczałkowic-Zdroju do EKOCENTRUM, gdzie mieliśmy okazję usłyszeć historię i sposób działania naszego zbiornika wodny pitnej – Jeziora Goczałkowickiego. Była to niezwykle cenna i interesująca lekcja, również dla nas – mieszkańców tego terenu. Z tamy udaliśmy się do Centrum Uzdatniania Wody. Cały obiekt i zakres jego działania, zrobił na nas ogromne wrażenie. Serdecznie dziękujemy Górnośląskiemu Centrum Wodociągów S.A. – za otwartość na współpracę w zakresie realizacji tych wizyt.

Z Goczałkowic udaliśmy się do Pawłowic. Tam również czekało na nas sporo ciekawych miejsc. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Urzędu Gminy, gdzie nasi gospodarze przedstawili zagranicznym gościom najważniejsze informacje nt. Gminy Pawłowice. Następnie udaliśmy się na lodowisko – w którym obecnie działa wrotkarnia. Nasi goście mieli także sposobność obejrzenia toru curlingowego który działa tuż obok.

Po tych sportowych destynacjach udaliśmy się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zaplecza jakim dysponuje szkoła – branżowe pracownie są bardzo dobrze wyposażone. Zapoznaliśmy się z działaniem placówki i jej wyróżnikami. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Szkoły za tak ciepłe przyjęcie. Dziękujemy także Wójt Gminy Pawłowice – Joannie Śmiei oraz pracownikom urzędu za organizację tej wizyty na terenie gminy.

Pawłowice były ostatnim przystankiem na mapie naszej wizyty studyjnej. Nasi goście wrócili do Pszczyny, gdzie mieli jeszcze okazję zwiedzić Ogrody Daisy, które ruszały w piątek na pszczyńskim rynku.

Ogrom pozytywnych emocji, jaki towrzyszył nam i naszym gościom podczas tej wizyty, jest dowodem na to, że współpraca może prznosić realne efekty i wymierne korzyści. Sieć współpracy, jaka wytworzyła się na przestrzeni całego projektu, jest widoczna na wielu poziomach. Bardzo się z tego cieszymy, mając nadzieję, że projekt CHILD znajdzie swoją kontynuuację w niedalekiej przyszłości.

Poniżej fotorelacja z tych wydarzeń.