Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

WYJAZD DO FINLANDII W RAMACH PROJEKTU CHILD

W czwartek rozpoczęliśmy kolejną przygodę z Finlandią. Wizytę na obszarze naszego fińskiego partnera rozpoczęliśmy od wizyty na farmie Kranni.

To ekologiczna farma, która we współpracy z sąsiednim gospodarstwem produkuje gamę produktów, w tym płatki owsiane, mąki, kasze, które cieszę się coraz większą popularnością, nie tylko w kraju ale i za granicą.
Farma posiada własny młyn owsiany i mieli około 200 000 kg zboża rocznie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w trakcie trwania epidemii COVID farma rozszerzyła swoją działalność o innowacyjną usługę tzw. Skrytki odbiorcze, umożliwiające odbiór zamówionych produktów zarówno w dzień i w nocy. Wypracowana mąka do pizzy typu 00 otrzymała nagrodę za najlepszy produkt ekologiczny w Finlandii. W 2022 roku farma przeszła całkowitą renowację, gdzie halę magazynową przekształcono na kawiarnię i restaurację. Dziękujemy serdeczne za przyjęcie i życzymy kolejnych sukcesów.
Kolejnym punktem dnia była wizyta w siedzibie lokalnego związku młodzieży, organizacji, jakich jest wiele w Finlandii. Miejsca te służą do integrowania i aktywizowania nie tylko dzieci i młodzieży ale także całych rodzin. Ta niegdyś krajowa instytucja została przekształcona w lokalną i cieszy się ogromną popularnością przy równie wielkim zaangażowaniu mieszkańców. Dziękujemy Tuula Jaatinen i EMO ry za inspirujący dzień.

15 marca odwiedziliśmy przedszkole, które działa w systemie Steinera-Waldorfa. Urocze pomieszczenia, wyposażone całkowicie z 3 rodzajów materiału: drewna, bawełny i jedwabiu, sprawiały wrażenie bardzo przytulnych. To szkoła, do której uczęszcza 27 dzieci prowadzonych przez 11 pracowników. W tym dniu odwiedziliśmy dwa prywatne przedszkola, drugim było artystyczno-sportowe, w którym kładzie się ogromny nacisk na sztukę, sport i rekreację. Oba obiekty to prywatne placówki, których właścicielami są rodzice. Czesne wynosi od 250-350 euro/miesięcznie w zależności od oddziału. Dziękujemy EMO ry za tę cześć projektu CHILD.

Kolejnym wyjątkowym punktem naszej wizyty w tym dniu było spotkanie z przedstawicielami gminy Tuusula w zakładzie produkującym posiłki dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Jak zaznaczyła Katja, przedstawicielka gminy, zajmująca się kulturą i oświatą, Tuusula to gmina posiadająca 41 tys mieszkańców, która w prezentowanym zakładzie produkuje dziennie 9 tysięcy porcji, które następnie dystrybuuje po lokalnych szkołach i przedszkolach. Ciekawostką jest, że niewydane do 13.00 porcje są rozdawane seniorom, natomiast odpady są wykorzystywane w biogazowni. Istotne jest, że jedzenie przygotowywane jest na zimno i dopiero w szkole podgrzewane do konsumpcji. Dzieci mają możliwości wyboru posiłków, z których wegetariańskie znajduje się na początku listy. Służy to nie tylko zdrowiu ale przede wszystkim ochronie środowiska.

Następnym punktem programu zaproponowanego przez EMO ry była wizyta w bardzo nowoczesnym, ekologicznym przedszkolu publicznym Martta Wendelin. Drewniana konstrukcja z ogromnymi oknami, zapewniająca komfortową przestrzeń 200 dzieciom, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Koszt stworzenia placówki to ok 15 mln euro. Wyodrębnione strefy ciszy, pokój terapeutyczny z koloroterapią a także pomieszczenia z osuszaczami na mokre rzeczy dzieci oraz ogromna przestrzeń podwórkowa do zabawy uzupełniały tę piękną infrastrukturę, tym bardziej podkreślając jej wyjątkowość. Ciekawostką jest, iż budynek ten otrzymał w zeszłym roku nagrodę za najlepszą przestrzeń ekologiczną Finlandii gratulujemy i marzymy o podobnej przestrzeni do rozwoju dla naszych milusińskich.

Podczas naszej wizyty w Finlandii w ramach projektu współpracy CHILD odwiedziliśmy także izbę pamięci Klaavola, która jest gminną organizacją podtrzymującą pamięć o historii gminy Tuusula. 

W tym dniu wieczorem odbyła się konferencja podsumowująca współpracę w ramach projektu CHILD przy udziale Gal Campidano oraz EMO ry. Motto tego etapu projektu to: DZIECI I RYBY MAJĄ GŁOS.

W obiekcie Monio wystawiono prace sztuki wykonane przez dzieci z Finlandii, Polski i Włoch. Prace skupiały się na przyrodzie i środowisku, doświadczeniach dzieci oraz przemyśleniach na temat przyrody i środowiska. Przykład: na Sardynii dzieci zrobiły żółwia z plastiku i innych śmieci, które wyniosło morze. Na miejscu w Monio byli polscy i fińscy partnerzy projektowi, a Sardyńczycy spotkali się online. Manifesty dzieci powinniśmy usłyszeć w przyszłości również my-dorośli.
Wizyta w Monioon zrobiła na nas piorunujące wrażenie. Budynek łączący dwie funkcje: dom kultury oraz szkoła średnia. Miejsce nauki 410 uczniów. Słowa nie są w stanie oddać klimatu i okazałości tego miejsca więc zapraszam do obejrzenia galerii????. 

Naszą sobotnią przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w szkole podstawowej w miejscowości Rusutjarvi, w której mieszka 800 osób. Dwa ważne punkty w wiosce stanowią szkoła oraz jezioro, które ściśle ze sobą korelują. W ramach zajęć szkolnych dzieci wędkują w pobliskim jeziorze, zaś wyodrębnione wokół jeziora plaże służą nie tylko odpoczynkowi ale i integracji i aktywizacji mieszkańców. W jeziorze tym mieszkańcy zażywają kąpieli ale także uprawiają bardzo popularne w Finlandii morsowanie. Na okolicznym jeziorze jest zakaz używania łodzi motorowych, ze względu na ekologię i ciszę. W placówce uczy się 84 uczniów, z kolei dorośli mają możliwość uczestniczenia w różnych bezpłatnych zajęciach, np jogi.

 

Po wizycie w szkole udaliśmy się zwiedzić okolice jeziora w miejcowości Tuusula, gdzie znajduje się muzeum sztuki poświęcone Pekce Halonenowi i jego sztuce. Muzeum Halosenniemi poświęcone jest właśnie jego twórczości, malarstwu pejzaży i ludzi gdyż to jeden z najbardziej lubianych artystów „złotej ery" sztuki fińskiej. Okolice jeziora Tuusula dostarczyły mu bogatego źródła pomysłów i inspiracji, i to właśnie tam Halonen rozwinął charakterystyczny styl, z którego jest znany.

Na koniec udaliśmy się do farmy ekologicznej w miejscowości Paijala, której właścicielem jest rolnik Jukka Lassila. Gospodarstwo jest ekologiczne od 1998 roku. Większość produkcji pochodzi z nasion oleistych i zbóż. Istnieje również farma kurcząt. Wszystkie produkty przetworzone w gospodarstwie rolnym są dostarczane do sklepów ekologicznych lub bezpośrednio do konsumentów za pośrednictwem spółdzielni. Gospodarstwo prowadzi także różne warsztaty ekologiczne dla dzieci, oparte na posiadanych zasobach.

W niedzielę, pred odlotem odwiedziliśmy Porvoo, drugie w kolejności najstarsze miasto Finlandii, z charakterystyczną drewnianą architekturą. Porvoo jest istotnym ośrodkiem fińskiej turystyki. Bardzo klimatyczne i urokliwe miasteczko.

 

To była bardzo inspirująca i piękna przygoda :-).

Finlandia z całą pewnością jest krajem, który utożamia się z korczakowska myślą: Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".