Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

W dniach 5-8.05 reprezentacja naszego LGD udała się do Cagliari, stolicy włoskiej Sardynii aby w ramach projektu współpracy, realizowanego także z LGD EMOry z Finlandii zapoznać się tajnikami diety śródziemnomorskiej.

Na wstępie odwiedziliśmy Mercato San Benedetto – jedno z największych i najstarszych targowisk produktów lokalnych w Europie, gdzie zrobiliśmy częściowe zaopatrzenie na warsztaty z diety śródziemnomorskiej, ze szczególnym uzględnieniem składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Pierwszą osobą, która powitała nas na miejscu, był przedstawiciel Consorzio Cagliari Centro Storico Gianluca Mureddu.
Popołudniu odwiedziliśmy winnicę Dolia Nova. To duża i dobrze zorganizowana kooperatywa winiarska z Sardynii, która została zawiązana w 1949 roku w miejscowości Dolianova, na południu wyspy. Spółdzielnia ta zrzesza przeszło trzystu członków, uprawiających w sumie ponad 1200 hektarów winnic.
W drodze powrotnej do hotelu wjechaliśmy na jedną z gór dominujących nad miastem – Monte Urpinu, skąd rozciągał się piękny, panoramiczny widok na Cagliari.
Kolejny dzień rozpoczęło spotkanie z przedstawicielami GAL Campidano w osobie prezesa Stefano Musanti oraz przedstawicielami lokalnych władz. Następnie głos zabrała Alessandra, właścicielka Giardino di Poppi – ogrodu botanicznego, gdzie mieliśmy możliwość stworzenia saszetek z sardyńskiej lawendy oraz degustacji lokalnego dobrodzejstwa o nazwie mirt.
Następnie odwiedziliśmy farmę oliwek w Serrenti, gdzie obok właścicieli gaju oliwnego towarzszyszyła nam pani wiceburmistrz Sarrenti Maura Boi. W drodze powrotnej do hotelu przejeżdżaliśmy obok słynnej farmy karczochów.
Kolejny dzień to czas dalszego poznawania dziedzictwa historycznego, kulturowego a także kulinarnego LGD Campidano. Tutaj towarzyszył nam lokalny przewodnik. Historię tego miejsca przybliżyła nam wizyta w muzeum archeologicznym, jednym z najsłynniejszych we Włoszech. Popołudniu spotkaliśmy się na warsztatach z diety śródziemnomorskiej dla dzieci, gdzie własnoręcznie każdy z nas mógł poznać technikę robienia Malloreddus, czyli lokalnego makaronu występującego w tradycji kulinarnej Sardynii, którego specyficzny kształt przypomina małe gąsieniczki, który tradycyjnie podawany jest z prostym sosem, posypanym startym sardyńskim pecorino. Ze względu na drobny format makaron ten jest również stosowany do sałatek, zarówno na zimno jak i na ciepło, a także idealny do zup. Na kolacji pożegnalnej towarzyszył nam kolejny raz Gianluca Mureddu, prezydent CCN.
To był intensywny, bardzo inspirujący i piękny czas, spędzony nie tylko w dobrym towarzystwie ale także w pięknej, egzotycznej aurze.