BEE FRIENDS
Międzynarodowy projekt współpracy, zakładający współpracę czterech Lokalnych Grup Działania – LGD “Ziemia Pszczyńska”, LGD “Żywiecki Raj” (Polska, woj. śląskie), LAG 5 i LAG Moslavina (Chorwacja).
Tematem przewodnim projektu była promocja działań związanych z pszczelarstwem oraz bioróżnorodnością. Projekt zakładał organizację 3 wizyt studyjnych (1 w Polsce oraz 2 na Chorwacji), zakup sprzętów do sprzedaży miodów i produktów pszczelarskich – “miodomatów”, a także wydanie materiałów promocyjno-informacyjnych. Szczegóły nt. projektu znajdą Państwo w poniższej prezentacji oraz zakładkach dot. poszczególnych działań.
Pliki do pobrania
Wizyta chorwackich grup w Polsce
W ramach projektu „Bee Friends – Przyjaciele pszczół” mieliśmy okazję gościć na terenie LGD “Ziemia Pszczyńska” oraz LGD “Żywiecki Raj” naszych parterów z Chorwacji czyli LAG5 oraz LAG Moslavina.
Zaplanowaliśmy szereg atrakcji w tym m.in.: spotkania integracyjne, warsztaty, szkolenia, udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pszczynie oraz szereg niespodzianek. Oprócz partnerów z Chorwacji w wydarzeniu uczestniczyli też pszczelarze z naszych terenów.
Ciekawe rozmowy w celu wymiany poglądów i doświadczeń na temat pszczelarstwa, wizyty w pasiekach, wykłady m.in. o pszczelarstwie w mieście i warsztaty jak stworzyć formę do świecy z wosku; wszystko to sprawiło, iż wizyta była niezwykle udana.
W programie jaki przygotowaliśmy dla naszych uczestników, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Współpraca międzynarodowa pokazała jak wiele mamy wspólnego z pszczelarstwem w Chorwacji, ale także jak dużo możemy się wspólnie nauczyć.
Więcej informacji TUTAJ.
Galeria
Wyjazd polskich grup na Chorwację – wizyta 1
W dniach 7-10 lutego pięćdziesięcioosobowa grupa udała się na wyjazd studyjny do Kutiny – miejscowości należącej do obszaru działania LAG Moslavina – jednego z partnerskich stowarzyszeń z Chorwacji, z którym nasza LGD, wspólnie z LGD „Żywiecki Raj” oraz LAG „5″ realizują projekt współpracy „Bee Friends”/”Przyjaciele pszczół”.
W ramach wyjazdu odwiedzono m.in. miasto Kutno, czy „Hotel dla pszczół” w Garešnicy. Wzięliśmy także udział w spotkaniu szkoleniowym, podczas którego omawiano m.in. zagadnienia związane ze zwalczaniem pszczelich chorób, oraz prawne regulacje, jakie Chorwacja wprowadzała m.in. aby chronić lokalnych producentów miodu, przed nieuczciwą konkurencją. Spotkanie było także okazją do degustacji lokalnych miodów, w tym miodu kasztanowego.
Kolejnym punktem naszej chorwackiej wizyty, był udział w Międzynarodowych Targach Pszczelarskich w miejscowości Gudovac. W ogromnych wystawienniczych halach, zgromadziło się wielu wystawców i odwiedzających te znane w całej Chorwacji targi.
Więcej informacji TUTAJ.
Galeria
Wyjazd polskich grup na Chorwację – wizyta 2
10 kwietnia, grupa pszczelarzy – uczestników projektu „Bee Friends”/”Przyjaciele pszczół” wyruszyła z Pszczyny i Żywca w swoją drogę na półwysep Pelješac do miejscowości Orebić – siedziby Lokalnej Grupy Działania LAG 5.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy wyspę Korculę. Tam też, po spotkaniu z Burmistrzem Miasta, zwiedziliśmy przetwórnie lokalnego pszczelarza – Vlaho Komparaka.
Wzięlismy także udział w Konferencji Pszczelarskiej, podczas której prelekcje wygłosili dr. Wiesław Londzin i dr. Maria Zoń.
W następnych dniach odwiedziliśmy miasto Ston oraz zawitaliśmy do pasieki pana Ante Karača w miejscowości Ponikve. Pszczelarze wzięli także udział w warsztatach w pasiece dra Wiesława Londzina.
Więcej informacji TUTAJ.
Galeria
STACJA REGENERACJA
Krajowy projekt współpracy, realizowane przez trzy Lokalne Grupy Działania z województwa śląskiego – LGD “Żywiecki Raj”, LGD “Ziemia Pszczyńska” oraz LGD “Ziemia Bielska”.
Projekt zakładał powstanie obiektów małej architektury, na obszarze partnerskich LGD w dwóch wariantach:
1) stacja naprawy rowerów + zestaw gier plenerowych;
2) stacja naprawy rowerów + ławka solarna
Stacja naprawy rowerów to darmowa pomoc przy podstawowych naprawach rowerowych. Samoobsługowa stacja naprawy rowerów umożliwia podstawowe naprawy każdemu rowerzyście i regulacje podzespołów roweru, gdyż wyposażona jest w specjalny uchwyt rowerowy, zestaw kilkunastu narzędzi na linkach oraz ręczną pompkę rowerową. Wszystko to umieszczone jest w charakterystycznej pomarańczowej obudowie z logo projektu. Ze stacji można korzystać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Ławka solarna wyposażana jest w dwa gniazda USB, dzięki którym w sposób ekologiczny można naładować urządzenia przenośne zarówno w dzień jak i w nocy, ponieważ bateria wystarcza aż na 70 godzin ładowania. Ławki solarne są ekologiczne, dostarczają energię ze słońca, więc nie emitują CO2. Ławki dodatkowo wyposażone są w stojak na rowery.
Gry terenowe – zestaw gier plenerowych w skład których wchodzi: stół do szachów, ping ponga oraz piłkarzyki.
Łącznie inwestycja została zrealizowana w 34 lokalizacjach na terenie wszystkich partnerskich LGD. W ramach projektu przeprowadzono także konkurs fotograficzno-rowerowy oraz powstała strona z interaktywnymi mapami przedstawiającymi atrakcje zlokalizowane na obszarze partnerskich LGD – KLIK.
Projekt realizowano w okresie czerwiec 2019 – październik 2020.
Galeria
EDU PARK
Krajowy projekt współpracy realizowany przez dwie Lokalne Grupy Działania z województwa śląskiego – LGD “Ziemia Pszczyńska” oraz LGD “Ziemia Bielska”.
Na obszarze partnerskich LGD łącznie powstało 10 sensorycznych placów zabaw oraz kino plenerowe.
W ramach projektu wydano również zeszyty ćwiczeń, drewniane eko memory, grę Piotruś oraz zorganizowano warsztaty dla dzieci.
Projekt realizowano w okresie od września 2021 do września 2022.
Zachęcamy do obejrzenia filmu, promującego projekt EDU PARK.
Film promocyjny – KLIK
CHILDREN | HEALTH | IMMUNITY | LEISURE | DIET (CHILD)
Projekt CHILD był międzynarodową inicjatywą realizowaną przez trzy Lokalna Grupy Działania (LGD) z Polski, Finlandii i Włoch, mającą na celu poprawę dobrostanu dzieci. Działania skoncentrowały się na zdrowiu fizycznym i psychicznym, edukacji, diecie oraz rozwoju osobistym dzieci. W ramach projektu organizowano warsztaty, spotkania, wizyty studyjne, webinary oraz konferencje, mające na celu wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie wsparcia dzieci i młodzieży.
WYJAZDY STUDYJNE DO FINLANDII
Wizyty w Finlandii w ramach projektu CHILD, które odbyły się w maju 2023 roku i marcu 2024 roku, były intensywną wymianą doświadczeń i wiedzy. Podczas wyjazdów uczestnicy odwiedzili różne ekologiczne gospodarstwa, placówki edukacyjne oraz organizacje, które promują zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i aktywizację społeczną. Celem wizyt było poznanie fińskich praktyk w zakresie edukacji, rolnictwa ekologicznego oraz lokalnych inicjatyw wspierających dzieci, młodzież i społeczności. W trakcie wyjazdów omawiano także kwestie związane z ekologią, kulturą oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze edukacji i produkcji żywności.
WYJAZDY STUDYJNE DO SARDYNII
Wizyty studyjne na Sardynii, które odbyły się w maju i październiku 2023 roku, miały na celu zapoznanie uczestników z tajnikami diety śródziemnomorskiej. Odwiedzono lokalne targi, winnice, farmy oliwek oraz ogrody botaniczne, gdzie poznano tradycyjne metody produkcji oraz składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Celem wyjazdów było zgłębienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, lokalnych produktów oraz ich roli w diecie.
RUNMAGEDDON KIDS
27 kwietnia 2024 r. w Bieruniu odbył się Runmageddon Kids, wydarzenie sportowe dla dzieci i młodzieży, organizowane w ramach projektu CHILD. Uczestnicy, w czterech kategoriach wiekowych, pokonali trasę z 15 przeszkodami. Impreza miała na celu promowanie aktywności fizycznej i zdrowej rywalizacji wśród młodszych uczestników.
WARSZTATY DLA DZIECI
Warsztaty były interaktywnymi zajęciami, które miały na celu rozwijanie kreatywności i wiedzy uczestników. W Skansenie w Pszczynie dzieci tworzyły tabliczki sojowe, ucząc się technik rękodzielniczych i aromaterapii. W Bojszowach zajęcia koncentrowały się na wyrażaniu emocji i rozwijaniu kreatywności przez zabawy artystyczne. Z kolei w Orzeszu uczestnicy odkrywali tajemnice zimowego lasu, poznając jego florę i faunę, a także ucząc się o ochronie środowiska.
Odrębny cykl warsztatów odbył się w Szkole Podstawowej w Czarkowie oraz Wiśle Małej. Warsztaty – realizowane we współpracy z parnterem z Finlnadii, koncertowały się na problemach dot. zanieczyszczenia wód. Dzieci podczas zajęć ekologiczno – artystycznych, przygotowywały swoje prace plastyczne, formułowały manifesty ekologiczne, jak również poznawały ciekawostki z terenu Finlandii. Podsumowanie tych warsztatów odbyło się w Ośrodku Hodowli Żubrów w Jankowicach. Podczas spotkania dzieci wraz z rodzicami zapoznały się z Zagrodą Żubrów oraz zmianami w zasobach wodnych w naszym regionie, przedstawionymi przez przedstawiciela Wód Polskich. Uczestnicy przygotowali także ekologiczne środki czyszczące.
W ramach dodatkowych zajęć warsztatowych z dziećmi, Szkoła Kampus z Pszczyny włączyła się w działania warsztatowe, poprzez przygotowanie specjalnych strojów (dzieci uszyły je podczas warsztatów krawieckich), grupa przygotowała filmik promujacy proekologioczne manifesty.
Niezleżne warsztaty dla dzieci odbywały się także w Finlandii oraz na Sardynii.
Podsumowanie warsztatów – realizowanych w ramach projektu CHILD odbyło się podczas Konferencji zamykającej projekt CHILD w dniu 23 maja 2024 roku – w holu Pszczyńskiego Centrum Kultury odbyła się wystawa prac, zarówno uczestników z Polski, jak i Finlandii.
Film z wizyty partnerów z Finlandii i Sardynii w Polsce – TUTAJ