Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

W ramach perspektywy finansowej 2007-2013

Działania, realizowane poprzez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Ziemia Pszczyńska” w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013 były skierowane do osób zamieszkałych bądź prowadzących działalność na obszarze LGD tj. na terenach wiejskich powiatu pszczyńskiego.

W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR), LGD ogłaszało konkursy i wybierało operacje do dofinansowania w ramach środków przyznanych na realizację LSR.

Pomoc udzielana była dla operacji z zakresu:

  1. działania “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” (działanie ma przyczyniać się do tworzenia pozarolniczych źródeł dochodów w gospodarstwach, a także powstawania miejsc pracy poza rolnictwem na obszarach wiejskich przez udzielenie pomocy na podejmowanie lub rozwijanie przez rolników, domowników i małżonków rolników działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem w zakresie produkcji lub usług);
  2. działania “Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” (działanie tworzy warunki dla dywersyfikacji działalności gospodarczej i poprawy możliwości zatrudnienia, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszrów wiejskich. Celem jest wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy, wzrost zatrudnienia na obszarach wiejskich);
  3. działania “Odnowa i rozwój wsi” (celem działania jest wpływanie na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich przez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich przez wsparcie inwestycyjne przyznawane na realizację projektów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej, w tym utrzymaniem, odbudową i poprawą stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na wsi oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich);
  4. oraz innych projektów zwanych dalej “małymi projektami” (działanie oferuje wsparcie finansowe drobnych, lokalnych inicjatyw; ma wzbudzać większe zainteresowanie własnym obszarem, wzmacniać lokalną tożsamość, wpływać na większą aktywizację mieszkańców, organizacji i innych podmiotów).

Aby operacja mogła być realizowana w ramach ww. działań, musi być zgodna z celami i przedsięwzięciami Lokalnej Strategii Rozwoju.

LGD pełniło funkcję Instytucji Pośredniczącej pomiędzy Beneficjentem, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i agencją płatniczą (Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie).

Zadaniem LGD było udzielanie informacji, doradztwa, ogłaszanie konkursów, przyjmowanie wniosków i przekazywanie do oceny Radzie Stowarzyszenia będącej organem decyzyjnym i wybierającym operacje do finansowania.

Zasady wyboru projektów przez LGD.

Wnioski o pomoc, kwalifikujące się do udzielenia pomocy w ramach osi 4 Leader, mogłydotyczyć tylko projektów zgodnych z LSR, przyjętą przez LGD i zatwierdzoną przez samorząd województwa.Wnioskodawca składał wniosek o pomoc do LGD „Ziemia Pszczyńska”.

Rada LGD oceniała projekt pod względem zgodności z LSR oraz zgodności z lokalnymi kryteriami wyboru, a następnie podejmowała decyzję o wybraniu lub nie wybraniu projektu do finansowania, w ramach przewidzianego w LSR budżetu.

Następnie, w obu przypadkach, LGD przesyłała do właściwego podmiotu wdrażającego (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla działań „odnowa i rozwój wsi” oraz „małe projekty” lub ARiMR dla działań „różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” i „tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”) pozytywnie ocenione wnioski, które zostały wybrane przez ciało decyzyjne LGD do finansowania w ramach budżetu lokalnej strategii rozwoju.

Podmiot wdrażający dokonywał oceny formalnej wniosku i podpisywał z beneficjentem umowę o dofinansowanie operacji.

Ze środków programu finansowane były również działania:

  • Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, w szczególności: badania nad obszarem objętym LSR, informowanie o obszarze działania LGD oraz o LSR, szkolenia kadr biorących udział we wdrażaniu LSR, wydarzenia o charakterze promocyjnym związanych z obszarem działania LGD, szkolenia lokalnych liderów, animowanie społeczności lokalnych oraz kosztów bieżące LGD.
  • wdrażanie projektów współpracy, tj. wspólne przedsięwzięcia międzyregionalne i międzynarodowe realizowane przez LGD.