Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

W dniach 14-17 czerwca br. odbył się wyjazd przedstawicieli śląskich lokalnych grup działania na międzynarodowe seminarium dot. podejścia LEADER do Finlandii.

W dniach 14-17 czerwca br. odbył się wyjazd przedstawicieli śląskich lokalnych grup działania, przedstawicieli Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, na czele z Wicemarszałek woj. Śląskiego – p. Aleksandrą Banasiak oraz radnym Sejmiku Wojewódzkiego – p. Stanisławem Dzwonnikiem  na międzynarodowe seminarium dot. podejścia LEADER do Finlandii.

W dwudniowej konferencji wzięło udział ponad 150 osób, reprezentujących różne organizacje działające w krajach europejskich oraz poza Europą. Konferencja, prócz ukazania różnorodnych możliwości realizacji podejścia LEADER, miała także umożliwić uczestnikom zapoznanie się z wdrażaniem tego podejścia w takich krajach jak Mozambik, Rosja, Ukraina czy Płd. Ameryka.

Jest rzeczą ciekawą, że nawet w tak ubogich krajach jak przykładowo Mozambik, mieszkańcy potrafią się zorganizować i wspólnie działać dla swojego środowiska, przezwyciężając tak podstawowe bariery jakimi są: bieda, ograniczony dostęp do wody i pożywienia czy różnego rodzaju choroby. Spotkanie w międzynarodowym gronie pozwoliło uczestnikom na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, uwidoczniło bieżące problemy ale i sukcesy we wdrażaniu schematu Leader. Była to także okazja do międzykulturowych spotkań i rozmów, które być może już wkrótce zaowocują dalszymi wspólnymi działaniami i projektami współpracy.

Przedstawieciele śląskich grup działania, mieli także możliwość zapoznania się z działalnością fińskiej grupy: LAG Aktiven Pohjois-Satakuntary. Zwiedzono siedzibę grupy, tamtejszy Urząd Gminy w którym wiceburmistrz regionu Kankaanpaa opowiedział o specyfice regionu i odpowiadał na licznie zadawane pytania polskiej grupy.

Na obszarze działania tej fińskiej grupy przedstawiono także realizowane  w ramach LEADERa projekty, m.in.: projekt : "100 serc" – który zakładał zaangażowanie w różnego rodzaju zajęcia plastyczne, osoby poniekąd wykluczone społecznie – osoby starsze, chore, niepełnosprawne. Efekty projektu w postaci różnego rodzaju wystaw wykonanych eksponatów, znajdują się w szpitalach, ośrodkach dla osób starszych czy niepełnosprawnych na całym terenie działania tej grupy.

Uczestnicy zwiedzili także ponad 600 m, zabudowany tor do zjazdu na nartach, a także  centrum Wsi Tykkoo – której mieszkańcy (170 osób!) powołali stowarzyszenie, które realizuje projekty z funduszy unijnych (m.in. budowa wspomnianego wcześniej centrum wsi, które służy mieszkańcom jako miejsce spotakań, czy organizacji imprez i wydarzań kulturalnych, W ramach funduszy, społeczność lokalna podjęła się także rewitalizacji pobliskiego jeziora oraz utworzono skansen, w którym znalazły się dawniej użytkowane w tym regionie budynki (łącznie z przykłądem fińskiej sauny).

Mamy nadzieje, że wiele dobrych praktyk podpatrzonych w Skandynwaii uda się wprowadzić na nasz lokalny grunt, tak by jeszcze bardziej móc wykorzystać wszystkie możliwości jakie posiada podjeście LEADER, a tym samym wpełni wykorzystywać szanse na rozwoj naszego regionu.

 

""  "" ""  ""  ""  ""  ""  "" ""  ""  ""  ""  ""  ""  ""