- 5 sierpnia, 2013
- Autor: admin
- Kategoria: Aktualności
W ostatni weekend, 2.08-4.08.2013r. w czeskim mieście Jablunkov, odbyło się 66. Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne.
Całe miasto, a w szczególny sposób miejski lasek, stał się wielokulturową mozaiką, na którą składały się rozmaite, barwne zespoły ludowe, stoiska rękodzielnicze, kuszące zapachem stragany z wyśmienitymi gorolskimi przysmakami…
Cieszy fakt, że podczas tego wydarzenia, mógł również zaprezentować się Powiat Pszczyński. Wspólne stoisko promocyjne przygotowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Muzeum Prasy Śląskiej i Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz nasze Stowarzyszenie.
Do Jabłonkowa, prócz pracowników w/w instytucji, udali się także przedstawiciele naszych lokalnych władz, na czele ze Starostą Pszczyńskim – Pawłem Sadzą oraz wiceburmistrz miasta Pszczyna – Barbarą Sopot-Zembok.
Pszczyński foklor na scenie prezentowały takie zespoły jak: Zespół Pszczyna, który w piątek wystąpił z godzinnym programem
"Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej" oraz zespół "Radostowianki", który wystąpił przed publicznością w sobotnie popołudnie.
W trakcie wydarzenia, odbyło się również seminarium etnograficzne, poświęcone tradycyjnej kulturze ludowej Ziemi Pszczyńskiej. Seminarium zainaugurowało pobyt przedstawicieli powiatu w Czechach, odbyło się ono w Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, organizacji działającej na Zaolziu. Podczas seminarium prezentacje wygłosili: Piotr Spyra – Z-pca Wojewody Śląskiego, dr Halina Nocoń – Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, a także mgr Agnieszka Szymula z Muzeum Miejskiego w Tychach.
Prócz kultury i zwyczajów naszego regionu, także sfera kulinarna, została zaprezentowana szerzej uczestnikom Gorolskigo Święta. W piątek mogli oni zasmakować "Pszczyńskich maszketów", jakie przygotowała restauracja "Planeta smaku" z Pszczyny, z kolei w sobotę i niedzielę, podniebienia odwiedzających miejski lasek w Jabłonkowie, zachywcał śląski kołocz, jaki przygotowała piekarnia Państwa Kondzielnik z Jankowic.
Warto wspomnieć, iż w niedzielę – 4 sierpnia, tradycją każdego Gorolskigo Święta, ulicami miasta przemaszerował barwny pochód, wszystkich uczestniczących w wydarzeniu zespołów folkorystycznych oraz przedstawicieli lokalnych władz z Polski, Czech i Słowacji. Pochód poprzedziła Msza Św., ekumeniczna, odprawiona w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Jabłonkowie, a w której udział wzięli przedstawiciele kościoła Katolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego.
Stoisko promocyjne powiatu, przez wszystkie dni święta, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Liczne materiały promocyjne, wydawnictwa książkowe i albumowe, przyciągały uwagę nie tylko amatorów turystycznych wędrówek po okolicy. Nasze stoisko przygotowało także szerszą ofertę dla zwiedzających, m.in. możliwość użycia zabytkowej maszyny drukarskiej z Muzeum Prasy Śląskiej, która drukowała emblemat Gorolskiego Święta. Pani Maria Żebrowska z Kobióra – jedna z uczestniczek projektu KREATOR, prezentowała zainteresowanym tajniki dziedzin rękodzieła, dodatkowo nie tylko dzieci, mogły od Pani Marii otrzymać niezwykłe kolorowe malunki.
Wiele emocji wzbudzał na stoisku również Król Puszczy, który do Jabłonkowa wybrał się razem z nami, zachęcając do odwiedzania Pszczyńskich Żubrów. Słodkie upominki, w tym wspomiany śląski kołocz, stanowił dodatkowy walor stoiska.
Możliwość uczestnictwa w 66. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych przedstawicieli powiatu pszczyńskiego, dała realizacja przez Starostwo Powiatowe projektu, finansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Poniżej fotorelacja ze spotkania.