Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

BUDŻET DLA POLSKI W NOWYM OKRESIE PROGRAMOWANIA 2014-2020

Po ostatnim szczycie w Brukseli, kwestie budżetu dla krajów członkowskich UE zostały zamknięte. 

Jakie zmiany zostały wprowadzone dla Polski w dziedzinie rolnictwa, informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Środki na Wspólną Politykę Rolną w Unii Europejskiej dla wszystkich państw spadły o 10 %, a dla Polski udało się utworzyć mechanizmy, aby budżet ten mógł wzrosnąć o 10 % – powiedział minister Stanisław Kalemba.

Według przyjętych propozycji mogą nastąpić przeniesienia do 25 % z II filaru na I filar Wspólnej Polityki Rolnej. Dzięki temu płatności bezpośrednie dla polskich rolników zostały obronione i w kolejnych latach powinny osiągnąć poziom średniej unijnej, co było naszym celem w toczących się negocjacjach.

Przesunięte środki będą mogły być uzupełnione z budżetu krajowego, a część zadań dotychczas realizowanych z tego filara będzie sfinansowana środkami z funduszy spójności.

Spójność dotyczy całego obszaru Polski. Mamy strategię rozwoju obszarów wiejskich i założenia do umowy partnerskiej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w sprawie wykorzystania części funduszy spójności na terenach wiejskich m.in. w zakresie budowy dróg lokalnych czy szerokopasmowego Internetu. – zwrócił uwagę minister Stanisław Kalemba. Dodał także, że zawarty został zapis, aby tam, gdzie samorządy nie mogą odpisać sobie podatku VAT, mógłby on być wliczony do kosztów kwalifikowanych. W ten sposób szacujemy, że inwestycje te mogą zostać zwiększone o około 7 mld euro – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że konieczna jest solidna praca aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie unijne środki, których dla Polski jest więcej niż w poprzednich latach.

Warto inwestować w rolnictwo, gdyż jest ono naszą szansą na dalszy, dynamiczny rozwój, bowiem już teraz sprzedajemy ¼ naszej produkcji rolnej zagranicę, a osiągane dodatnie saldo tej wymiany wynosi ponad 3,5 mld euro. To sektor, która osiąga wyniki, dzięki którym uzyskujemy nadwyżki przy jednoczesnym utrzymaniu setek tysięcy miejsc pracy w kraju – podkreślił minister Stanisław Kalemba.

źródło: http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Po-szczycie-budzetowym-w-Brukseli