WSPÓLNA POLITYKA ROLNA (WPR)
Wsparcie dedykowane obszarom wiejskim objętych LSR – obszar ten obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Ornontowice, Pawłowice, Pszczyna (obszar wiejski), Suszec, Wyry. Orzesze jest wyłączone z realizacji działań finansowanych z EFS+ oraz EFRROW, może zostać objęte wsparciem dedykowanym ze środków EFRR/FST w ramach FE SL 2021-2027.
Ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich będą realizowane następujące przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie P.1.1 Wzmacnianie potencjału organizacji świadczących usługi dla lokalnych społeczności.
Realizacja pierwszego przedsięwzięcia nastawiona jest na doposażanie istniejących organizacji pozarządowych, które mają na celu integrowanie oraz aktywizowanie lokalnej społeczności, w tym głównie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów (poprzez ich premiowanie w kryteriach oceny grantów). Ma to na celu dążenie do niwelowania zjawiska wykluczenia społecznego, większego włączenia mieszkańców w życie społeczności lokalnej oraz ułatwienie dostępu do usług lokalnych świadczonych przez organizacje pozarządowe. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Przedsięwzięcie P.2.1 Poprawa dostępu do miejsc spędzania czasu wolnego.
Przedsięwzięcie ukierunkowane jest na tworzenie, w ramach zielonej i błękitnej gospodarki infrastruktury miejsc spędzania czasu wolnego poprzez dostosowanie czy modernizację istniejącej infrastruktury, a także tworzenie nowej i dostosowanie jej do potrzeb osób starszych i zależnych. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi oraz organizacje pozarządowe.
Przedsięwzięcie P.2.2 Promowanie integracji społecznej wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ramach niniejszego przedsięwzięcia podejmowane będą działania z zakresu aktywizacji lokalnej społeczności, w tym: wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym; działania zapobiegające alienacji osób zagrożonych wykluczeniem, tj. wsparcie psychologiczne, budowanie więzi sąsiedzkich, aktywizacja młodzieży czy seniorów; działania na rzecz wyrównywania deficytów społecznych, przede wszystkim kierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, dzieci, młodzieży i osób starszych; warsztaty wspierające rozwój kompetencji miękkich (kompetencji życiowych i umiejętności społecznych umożliwiających docelowo powrót do życia społecznego (w miejscu zamieszkania) i zawodowego (na rynku pracy lub w szkole); działania na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych, budowanie postaw obywatelskich oraz prospołecznych w tym rozwijające wolontariat; działania zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu i nabyciu kompetencji w zakresie obsługi komputera, w tym bankowości elektronicznej; animacja współpracy instytucji działających na danym obszarze objętym LSR (NGO, przedsiębiorców, JST), zajęcia z zakresu mediacji, rozwiązywania konfliktów w rodzinie, czy w środowisku sąsiedzkim, środowiskowe działania o charakterze informacyjnym, np. w zakresie inicjatyw ekologicznych, promujących równość szans, czy edukacyjnych (m.in. dotyczące zagrożeń wynikających ze stosowania używek, uzależnień czy przemocy w rodzinie). Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi.
Przedsięwzięcie P.2.3 Podejmowanie działalności gospodarczej w ramach wsparcia zielonej i błękitnej gospodarki.
Dążenie do zrównoważonego rozwoju, który będzie odpowiadał na wyzwania XXI w wieku, to także podejmowanie nowych działalności gospodarczych, które będą realnie odpowiadały na rosnące potrzeby mieszkańców. Ważnym czynnikiem w przedstawionym przedsięwzięciu jest nastawienie na zieloną i błękitną gospodarkę, czyli taką, która oparta jest na zrównoważonej eksploatacji biologicznych zasobów wód, ich wykorzystaniu jako surowca w przetwórstwie i innych gałęziach przemysłu, a także zasady zrównoważonego rozwoju wykorzystujące lokalne zasoby przy jednoczesnym sprzyjaniu środowisku naturalnemu. Kontekst ten stanowi odpowiedź na globalne problemy degradacji środowiska naturalnego przez działalność człowieka. Istotą zielonej i błękitnej gospodarki jest także połączenie celów i zadań związanych z gospodarowaniem wodami oraz różnymi formami zieleni na rzecz ochrony środowiska. Stąd dedykowane przedsięwzięcie nowym firmom wychodzącym naprzeciw wyzwaniom związanym z problemami klimatu i środowiska. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą osoby fizyczne, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.2.4 Rozwijanie działalności gospodarczej w ramach wsparcia zielonej i błękitnej gospodarki.
Niniejsze przedsięwzięcie jest mocno powiązane z przedsięwzięciem P.2.3, w którym będą podejmowane działalności gospodarcze. Ma ono na celu zmotywowanie już istniejących przedsiębiorców do udziału w zielonej transformacji w zakresie zmian w prowadzonych przedsiębiorstwach i/lub rozwijania swojej oferty w sposób odpowiadający zasadom zrównoważonego rozwoju. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą przedsiębiorcy, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.2.5 Podejmowanie działalności gospodarczej w ramach usług społecznych
Niniejsze przedsięwzięcie odpowiada na potrzebę lokalnej społeczności w postaci poszerzenia oferty usług społecznych występujących na obszarze działania LGD „Ziemia Pszczyńska”. Wśród brakujących usług społecznych uczestnicy spotkań konsultacyjnych wskazali między innymi na usługi z zakresu ochrony zdrowia (w tym rehabilitacyjne, opiekuńcze), edukacji i wychowania, kultury, sportu, rekreacji i wypoczynku, pobudzania do większej aktywności fizycznej i obywatelskiej, ale także ochrony środowiska. Ich katalog jest znacznie większy. Usługi społeczne to wspólne działania o charakterze niematerialnym dedykowane osobom, rodzinom i społeczności lokalnej. Bazują na potencjale, wiedzy, doświadczeniu i zasobach środowiska lokalnego, a ich celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspakajanie ich aktualnych potrzeb. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą osoby fizyczne, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.2.6 Rozwijanie działalności gospodarczej w ramach usług społecznych.
Przedsięwzięcie 2.5 zakłada tworzenie nowych przedsiębiorstw w ramach usług społecznych, ale zdaniem uczestników spotkań konsultacyjnych, istniejące w gminach członkowskich usługi społeczne wymagają rozwijania, stąd niniejsze przedsięwzięcie, korelujące w zakresie potrzeb z P.2.5. By istniejące podmioty świadczące usługi społeczne były w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom lokalnej społeczności i by potrafiły odpowiedzieć na rosnące wyzwania XXI wieku, wymagają nieustannego rozwijania i inwestycji. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą przedsiębiorcy, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.3.1 Wzmocnienie rozpoznawalności obszaru poprzez promocję marki lokalnej.
Powyższe przedsięwzięcie dotyczyć będzie współpracy między różnymi podmiotami w zakresie rozwijania, zarządzania i promocji marki lokalnej. Organizowane będą wyjazdy krajowe i zagraniczne, warsztaty w ramach zarządzania marką lokalną i szkolenia z ekspertami od marki i promocji. Również w ramach tego przedsięwzięcia będą dofinansowane niezbędne zakupy, tworząc tym samym zaplecze beneficjentów w postaci między innymi namiotów i innych niezbędnych przedmiotów do właściwego promowania i wspierania rozwoju produktów lokalnych i integracji ich w ramach marki lokalnej. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi, a także przedsiębiorcy.
Przedsięwzięcie P.3.2 Wspieranie rozwoju marki lokalnej, w tym poprzez utworzenie centrum marki lokalnej.
W ramach powyższego przedsięwzięcia planowane jest między innymi utworzenie pracowni ceramicznej, w ramach której znajdować się będzie piec i robione będą produkty lokalne, np. takie jak filiżanki ceramiczne. Również w ramach utworzonego centrum marki lokalnej prowadzone będą zajęcia aktywizujące i integracyjne z przeznaczeniem zarówno dla mieszkańców obszaru, jak i turystów. W ramach działalności centrum planowane są zatem szeroko zakrojone aktywności, które mają promować produkty lokalne i wspierać lokalnych wytwórców jednocześnie przyczyniając się do podtrzymywania lokalnego dziedzictwa kulturowego. W ramach przedsięwzięcia planowane są także wyjazdy studyjne, mające na celu poznanie dobrych praktyk lub promocję lokalnego potencjału. Beneficjentem niniejszego przedsięwzięcia będzie Lokalna Grupa Działania.
Przedsięwzięcie P.3.3 Podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie usług lokalnych.
Zwiększenie liczby usług lokalnych nie tylko podniesie poziom życia mieszkańców obszaru działania LGD, ale także zagwarantuje nowe miejsca pracy. Realizacja powyższego przedsięwzięcia daje również szansę na podejmowanie przez lokalną społeczność działalności w interesującym ją obszarze, co dodatkowo podnosi atrakcyjność przedsięwzięcia. Usługi lokalne to wyrób lub usługa, z którą utożsamiają się mieszkańcy obszaru LSR, produkowana w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych. W ramach usług lokalnych zalicza się m.in.: rękodzieło, produkty spożywcze, usługi związane z prezentacją regionu i produktów nim związanych, wytwory będące przejawem artystycznych pasji twórców, zakorzenione w tradycji regionów. Szerokie rozumienie usług lokalnych dotyczy także wszystkich innych działalności, które nastawione są na podniesienie jakości życia mieszkańców społeczności lokalnej bez konieczności jej opuszczania. W tym przypadku, usługi lokalne będą dotyczyć wszystkich potrzeb, których zaspokojenie nie jest możliwe bez wyjazdu np. do większego miasta lub sprowadzania ich spoza miejsca zamieszkania. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą osoby fizyczne w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.3.4 Rozwijanie działalności gospodarczej w zakresie usług lokalnych.
Powyższe przedsięwzięcie jest mocno powiązane z przedsięwzięciem P.3.3. W ramach niniejszego przedsięwzięcia podejmowane będą działania z zakresu rozwijania już istniejących działalności, które oferują usługi lokalne. Dzięki takiemu działaniu istniejące firmy są w stanie sprostać rosnącej konkurencji na rynku, a także w atrakcyjniejszy sposób sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą przedsiębiorcy, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Przedsięwzięcie P.3.5 Tworzenie lub rozwój zagród edukacyjnych.
W ramach przeprowadzonej analizy potrzeb rozwojowych, planuje się na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska” wsparcie pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych, a przede wszystkim tworzenie nowych i rozwijanie istniejących zagród edukacyjnych. Zdaniem lokalnej społeczności, która wzięła udział w badaniach partycypacyjnych, zagrody edukacyjne łączą ze sobą funkcję gospodarstw rolnych, charakterystycznych dla polskiej wsi z innowacyjnym pomysłem prowadzenia działań edukacyjnych, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i przyjezdnych turystów. To działanie ma wpłynąć na poszerzenie oferty rekreacyjno-edukacyjnej a także zdywersyfikować dochody gospodarstw rolnych. Ma także pokazać to co w obszarach wiejskich jest najcenniejsze. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą rolnicy oraz ich rodziny.
EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY PLUS (EFS+)
Wsparcie dedykowane obszarom wiejskim objętym LSR – obszar ten obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Ornontowice, Pawłowice, Pszczyna (obszar wiejski), Suszec, Wyry. Orzesze jest wyłączone z realizacji działań finansowanych z EFS+ oraz EFRROW, może zostać objęte wsparciem dedykowanym ze środków EFRR/FST w ramach FE SL 2021-2027.
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 realizowane będą trzy przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w formie projektów grantowych.
Przedsięwzięcie P.1.2 Wsparcie edukacji nieformalnej osób dorosłych.
Przedsięwzięcie obejmuje inicjatywy edukacyjne o charakterze lokalnym wynikające z LSR, w szczególności działania upowszechniające uczenie się przez całe życie, skierowane w szczególności do osób posiadających niskie kwalifikacje i umiejętności np.: szkolenia z podstawowej obsługi komputera, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych; szkolenia w skutecznej i efektywnej komunikacji językowej; podstawy języków obcych; działania wspierające w odkryciu potencjału i predyspozycji zawodowych osób dorosłych, rozwój umiejętności społecznych, w tym zdolności interpersonalnych; edukacja ekologiczna, obywatelska; warsztaty/kursy pierwszej pomocy; promowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia; terapia zajęciowa. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Przedsięwzięcie P.1.3 Wspieranie edukacji pozaszkolnej i rozwój zdrowego ciała i ducha.
Przedsięwzięcie nastawione jest na podejmowanie działań wspierających edukację pozaszkolną osób młodych z uwzględnieniem rozwoju zdrowego ciała i ducha. Wśród podejmowanych działań znajdą się na przykład takie elementy jak promowanie zdrowego trybu życia, zajęcia z fizjoterapeutą, zajęcia z psychologiem, praca z uzależnieniami behawioralnymi, terapia przez zabawę, rozwijanie pasji i talentów, przeciwdziałanie izolacji od świata, fora naukowe, rady młodzieży itp. Również w ramach tego przedsięwzięcia planuje się zakup niezbędnych sprzętów do realizacji poszczególnych form edukacyjnych. Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi.
Przedsięwzięcie P.2.2 Promowanie integracji społecznej wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ramach przedsięwzięcia podejmowane będą działania z zakresu aktywizacji lokalnej społeczności, w tym: wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym; tj. wsparcie psychologiczne, budowanie więzi sąsiedzkich, aktywizacja młodzieży czy seniorów; działania na rzecz wyrównywania deficytów społecznych, przede wszystkim kierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, dzieci, młodzieży i osób starszych; Beneficjentami niniejszego przedsięwzięcia będą organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi.