Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

Projekty poza PROW

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie LGD “Ziemia Pszczyńska” w ramach innych niż EFRROW Funduszy Europejskich oraz Funduszy Krajowych.

W perspektywie 2007-2013 LGD “Ziemia Pszczyńska” zrealizowała następujące projekty:

  1. Pszczyńskie Centrum Organizacji  Pozarządowych (PCOP)

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich  zrealizowany jest  przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” w okresie od 1 czerwca 2010 do 31 grudnia 2010r.

 Pszczyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych miało na celu wsparcie podmiotów ekonomii społecznej (stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, związków wyznaniowych itd.) a także grup nieformalnych chcących sformalizować swoja działalność,  w tym wspieranie wolontariatu.

PCOP powstał aby promować organizacje pozarządowe poprzez stworzenie strony internetowej, budowanie trójstronnych porozumień i platformy współpracy dzięki zorganizowaniu konferencji i debaty z udziałem trzech sektorów.

Podstawowym celem było wsparcie merytoryczne organizacji naszego powiatu, dlatego też oferowaliśmy  szeroką pomoc doradczą w zakresie:

– prawno – administracyjnym,

– księgowym,

– w zakresie Promocji i Marketingu,

– doradztwa z zakresu pozyskiwania środków na statutową działalność.

  1. Projekt „One Step Closer”

W dniach 1-7 czerwca br., członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” uczestniczyli w międzynarodowym seminarium w Żerkowie, zorganizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Ziemia Pszczyńska”. Seminarium zostało zrealizowane ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Programu „Młodzież w Działaniu”. Projekt ten dotyczył wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami seminarium w zakresie aktywizacji i integracji młodzieży mieszkającej na obszarach wiejskich.
W trakcie seminarium, specjaliści z zakresu pracy z młodzieżą, prowadzili warsztaty, dyskusje i ćwiczenia w międzynarodowych grupach, mające na celu poznanie wiedzy zawodowej czy dobrych przykładów zrealizowanych projektów młodzieżowych w różnych krajach Europy. Dyskutowano także o założeniach samego programu “Młodzież w działaniu”, który jest ukierunkowany na wspieranie młodzieży zwłaszcza z terenów wiejskich. Dużą ilość czasu poświęcono także na działania zmierzające do zrozumienia innych kultur oraz poznania warunków życia na obszarach wiejskich w krajach europejskich. W międzynarodowym seminarium udział wzięli przedstawiciele różnych organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z terenu całej Europy m.in. z Rumunii, Hiszpanii, Włoch oraz Łotwy.

III. Projekty: Aktywne poszukiwanie pracy – wsparcie dla mieszkańców sołectwa Piasek oraz Aktywne poszukiwanie pracy – wspracie dla mieszkańców sołectwa Czarków. 

W okresie od września do grudnia 2013r. Stowarzyszenie LGD “Ziemia Pszczyńska” realizowało dwa projekty finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie: 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Projekt dedykowany był osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo. Grupa biorąca udział w projektach liczyła 12 osób.

W ramach w/w projektu zrealizowano:
1) 33 dniowy kurs języka angielskiego (stopień podstawowy)
2) 3 dniowe szkolenie „Trening efektywnego uczenia się i zapamiętywania”
3) 3 dniowe szkolenie „Aktywni na rynku”
4) indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.

Zakładane w projekcie cele oraz mierniki zostały osiągnięte.

W perspektywie 2014-2020 LGD “Ziemia Pszczyńska” zrealizowała następujące projekty:

  1. Mikroprojekt pn. „Know How – na podstawie wymiany międzyregionalnych doświadczeń”

W okresie od 1 grudnia 2017 do 31 maja 2018 Stowarzyszenie realizowało mikroprojekt pn. „Know How – na podstawie wymiany międzyregionalnych doświadczeń“.

Celem projektu było zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym.
W ramach projektu odbyły się wizyty studyjne do polskiej i czeskiej gminy oraz rajd rowerowy. Podczas wyjazdów uczestnicy mogli zobaczyć sieciowy produkt turystyczny w postaci wież i punktów widokowych, dowiedzieli się jak przebiegała współpraca między partnerami projektu. Uczestnicy mikroprojektu zobaczyli także innowacyjne przedsięwzięcie turystyczne jakim było wybudowanie szlaku single truck.

Szczegóły dotyczące wyjazdów poniżej:

  1. Wizyta studyjna do Bielska-Białej.
  2. Wizyta studyjna do Rychnova.
  3. Rajd rowerowy.