Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska

Rok 2014

A. Wydanie publikacji “Bajki Ziemi Pszczyńskiej” wraz ze spotkaniem promującym.

Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem ubiegłorocznego konkursu, o tym samym tytule jaki nosi publikacja – “Chodź, opowiem Ci bajeczkę”.  Do Stowarzyszenia wpłynęło 56 utworów, 54 autorów – dzieci i młodzieży z terenu powiatu pszczyńskiego. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała 31 prac, które zostały umieszczone w publikacji, pozostałe utwory są dostępne w formie ebook’a na stronie internetowej LGD.

Spotkanie promujące publikację odbyło się 24 maja w obiekcie OSP w Studzienicach.

 

B. Goczałkowickie spotkanie z folklorem.

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania się na wielkiej scenie zespołów muzycznych i tanecznych młodych artystów działających przy GOK w Goczałkowicach. Na scenie wystąpiła także Goczałkowicka Orkiestra Dęta, Zespół Folklorystyczny Goczałkowice, Koło Regionalne miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz utalentowany, młody trębacz – Rafał Cebula.
W dalszej kolejności przyszedł czas na prezentację talentów dziecięco-młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego Jedynka z Pszczyny oraz zespołu Folklorystycznego Radość z Radostowic. Całość zakończyła biesiada.

C. Festiwal Pszczyńskich Maszketów “Chochla 2014″ – Kiermasz Produktów Regionalnych”

Festiwal miał z zadanie promować wśród mieszkańców tradycje kulinarne powiatu pszczyńskiego. Dedykowany był wszystkim osobom i podmiotom zainteresowanym kulinariami. Łącznie do projektu zgłosiło się 12 zespołów, głównie Kół Gospodyń Wiejskich (2 zespoły folkolorystyczne). Uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawę konkursową – kaczkę, czorne kluski i buraczki – oceniane przez komisję konkursową (4 szefów kuchni restauracji działających w regionie). Dodatkowo przygotowywali i upiększali swoje stoisko, które także podlegało ocenie jurorów, a także brali udział w Olimpiadzie Kulinarnej. Trzy najlepsze zdaniem jury zepsoły, otrzymały nagrody w postaci bonów upominkowych, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy, ceramiczne Chochelki – wykonane przez pracowników Ośrodka “Kulejące Anioły” oraz gadżety kuchenne.

Wydarzenie odbyło się w dniu 24 sierpnia na pszczyńskim rynku.

D. Młodzi zdolni.

Impreza promująca działalność młodych zespołow muzycznych, skierowana w głównej mierze do modzieży. Podczas wydarzenia, na scenie zaprezentowały się zespoły, reprezentujące różne gatunki muzyczne. Dla zebranych w parku, wystąpili:
* Monika Barciok z zespołem;
* Boras&Świerzy;
* Zespół Gun Padre
Gwiazdą wieczoru był MIUOSH – polski raper i producent muzyczny, dodatkowo uczestnicy imprezy mogli pobawić się na dyskotece z udziałem DJ SKrzypa.

Wydarzenie miało miejsce 30 sierpnia w pawłowickim parku.

E. Warsztaty muzyczne.

W ostatnią sobotę na Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, odbyły się organizowane przez nasze Stowarzyszenie warsztaty muzyczne.
W warsztatach z takich dziedzin jak:
* wokal;
* perkusja;
* gitara;
* gitara basowa,
wzięło udział kilkadziesiąt osób, którzy pod okiem instruktorów, zgłębiali techniki poszczególnych profesji. Warsztaty przeprowadzili: Barbara Broda – Malon, Bartłomiej Herman, Sebastian Kowol, Erwin Rudy. Całe wydarzenie poprowadził Marcin Bienioszek – dyrektor POPP w Pszczynie.

F. Jesienne Rowerowe Grand Prix Kobióra.

4 października na terenie Gminnego Ośrodka Sportu w Kobiórze odbyły się zawody rowerowe. Uczestnicy startowali w 10 kategoriach wiekowych. Piękna pogoda i emocje towarzyszące zawodom, przyczyniły się do wspaniałej atmosfery panującej podczas tego wydarzenia. Po zawodach odbyły się także warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

G. V Wieczór Śląski – “U nos na binie”.

12 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli odbyło się spotkanie regionalne. Swoje monologi w gwarze śląskiej przedstawili:
* Ewelina Sokół-Gawlas – Ślązaczka Roku 2013;
* Anna Gawlas – finalistka Młodzieżowego Konkursu “Po naszymu, czyli po Śląsku 2013”;
* Robert Garcarzyk – finalista Konkursu “Po naszymu, czyli po Śląsku” 2013.
Wieczór Śląski uświetnił występ zespołu “Ligocianie” z Katowic. Członkowie zespołu zaprezentowali utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

H. Konkurs i Gala “Duch Wolontariatu”.

Wydarzenie było podsumowaniem konkursu w ramach którego poszukiwano osób, organizacji, firm, a także różnego rodzaju grup – działających dla szeroko pojętego dobra społecznego. W ramach 15 konkursowych zgłoszeń, wyłoniono 9 laureatów:

* Wolontariat Indywidualny i Grupowy:
– Szkolny Klub Wolontariatu (przy gimnazjum w Kryrach);
– Dorota Zywert;
– Koło Pań działające przy parafii ewangelickiej w Golasowicach;
– Klub Działań Pozytywnych;
– Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny “Diablak”
* CSR (Społeczna odpowiedzialność biznesu):
– Świerkot Spółka z o.o.;
– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EKA.
– Dominik Janosz.
* Sołtys i Rada sołecka:
– Piotr Rabaszowski