- 3 października, 2021
- Autor: admin
- Kategoria: Aktualności
W poniedziałek 27 września grupa przedstawicieli z całego województwa śląskiego udała się na wyjazd studyjny na teren województwa podkarpackiego.
Wśród uczestników znaleźli się zarówno przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, śląskich Lokalnych Grup Działania, jak również innych organizacji wiejskich działających w naszym województwie. Organizatorem wyjazdu była Regionalna Jednostka Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, działająca przy Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość udział w tak dobrze zorganizowanym wyjeżdzie, który z pewnością poszerzył nasze spojrzenie na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz działalność LGDów w Polsce.
Bogaty program wyjazdu, urokliwe miejsca, które odwiedzaliśmy oraz niebywała aktywność i zaangażowanie osób, które podejmowały nas podczas wyjazdu, utwierdzają nas w słuszności powiedzenia iż „Podróże kształcą"…
W pierwszej kolejności zwiedziliśmy obszar Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD. Obszar ten tworzy 6 gmin, zamieszkiwanych łącznie przez ponad 65 tyś osób. Gospodarze przywitali nas na terenie Dworu Maria Antonina w miejscowości Glinik Zaborowski – jednego z beneficjentów PROW 2014-2020. Do terenu oprócz wystawnego obiektu w którym odbywają się imprezy oraz wydarzenia kulturalne, przynależy również imponujący obiekt stajni, gdzie przygotowywane są konie skokowe do zawodów jeździeckich najwyższej rangi. Następnie udaliśmy na teren wieży widokowej w Różance-Pastwiskach, która powstała w ramach środków infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturowej wspomnianego LGD. Piękna pogoda pozwoliła nam na obserwacje okolicznych krajobrazów. Pierwszy dzień wyjazdu, zakończyliśmy w Krośnie, na wieczornym spacerze z przewodnikiem. Urokliwe, 40 tyś. miasteczko, określane było mianem „małego Krakowa", w związku z tym, iż krośnieński renesansowy rynek z sukiennicami, kojarzył się z krakowskim Starym Miastem.
Drugi dzień naszego pobytu, rozpoczęliśmy od zgłębiania tematyki Enoturystyki – czyli turystyki winiarskiej. Odwiedziliśmy Winnicę Sztukówka w Gliniku Średnim, gdzie mogliśmy się zapoznać z procesem powstawania tamtejszego wina. Z terenu winnicy, udaliśmy się do Tunelu schronowego w Stępinie-Cieszynie. To jeden z największych na świecie tunelów, z czasów II wojny światowej, który służył do zabezpieczenia pociągów sztabowych Hitlera. W obiekcie liczącym prawie 400 m., można zwiedzić krótką wystawę. Praktycznie nienaruszone od czasów wojny, surowe warunki tunelu, to niebywała gratka dla historycznych pasjonatów. Warto dodać, że na terenie obiektu doszło w roku 1941 do spotkania Musoliniego z Hitlerem. Oba obiekty to beneficjenci PROW 2014-2020.
Zwiedzaniem schronu, zakończyliśmy nasz pobyt na terenie pierwszej z grup. Udaliśmy się na obszar LGD Kraina Nafty. Grupa działa również na terenie 6 gmin, a jej obszar zamieszkuje ponad 70 tyś mieszkańców. Nie przez przypadek nazwa grupy odnosi się do nafty, którą odkrył na tym terenie Ignacy Łukasiewicz. Co zdeterminowało dalszy rozwój tego obszaru. Zanim udaliśmy się jednak do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, spotkaliśmy się z kolejnymi beneficjentami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – właścicielką restauracji Rogaty Gościniec, oraz właścicielami firmy Atelier Di Chocolate. Pasja właścicieli oraz pozyskane z Unii środki pozwoliły na rozwój tych firm, które z powodzeniem prowadzą swoją działalność w regionie.
Po pysznej, słodkiej degustacji, udaliśmy się w świat historii nafty i przemysłu wydobywczego. Rozległe tereny muzeum, świetnie zachowane eksponaty oraz interaktywne ekspozycje, pozwoliły nam na zgłębienie, jakże ważnego dla tego terenu tematu. Drugi dzień naszego wyjazdu zakończyliśmy w urokliwej miejscowości uzdrowiskowej – Iwoniczu-Zdroju.
Kolejny dzień naszego wyjazdu studyjnego, rozpoczęliśmy od zwiedzania Pumptracku – czyli specjalnie przygotowanego toru do jazdy rowerem w gminie Miejsce Piastowe. Ta rekreacyjna inwestycja, cieszy się sporym zainteresowaniem amatorów jazdy jednośladem. Następnie ponownie odwiedziliśmy Iwonicz-Zdrój, gdzie zwiedzaliśmy Izbę Pamięci dr Józefa Aleksiewicza i szpitala partyzanckiego AK. To ważna dla regionu postać, dzięki której wielu żołnierzy zawdzięcza swoje życie. Miejsce to mogło otworzyć się na zwiedzających, dzięki środkom pozyskanym z grantu LGD.
Dwa kolejne zwiedzane obiekty, pozyskały wsparcie w ramach środków na rzecz infrastruktury turystycznej , rekreacyjnej i kulturowej. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Ruiny Komory Celnej w Dukli, następnie odwiedziliśmy przesympatyczne Panie z Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich, które podjęły nas w swoim nowo wybudowanym obiekcie. Uczestnicy byli naprawdę pod wielkim wrażeniem, kompleksowy obiekt, spełnia bowiem w miejscowości wiele prospołecznych funkcji. Jak zaznaczyła prezes LGD Kraina Nafty – Kółko Rolnicze jako jedyna z organizacji pozarządowych działających na tym obszarze, podjęła się realizacji tak dużego, inwestycyjnego projektu. Warto podkreślić, że Panie z tej organizacji, sięgają po szereg środków w ramach różnych funduszy, dzięki czemu z powodzeniem realizują dalsze etapy rozwoju tego obiektu.
Ciekawostką jest, iż w jednej z gmin tegoż LGD, kręcony był film Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy. Gmina ta, ponownie stanie się scenerią do kolejnego filmu, można zatem powiedzieć, iż jest to w regionie „małe Hollywood".
Dalszą część tego dnia spędziliśmy już na terenie kolejnej – trzeciej Lokalnej Grupy Działania – LGD Dorzecze Wisłoka w miejscowości Zarszyn. Stowarzyszenie działa na terenie 4 gmin. Obszar ten zamieszkuje ponad 35 tyś mieszkańców. Co ciekawe, organizacja ta jest przedsiębiorstwem społecznym, prowadzącym działalność gospodarczą. Podejmowane przez grupę działania i projekty, zyskały z pewnością uznanie wszystkich uczestników wyjazdu. Podczas prezentacji, zapoznaliśmy się z takimi projektami jak Dzienny Dom Pobytu w Łazach, Karpackie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego czy w końcu Gospodą Karpacką, którą LGD prowadzi, a która znajduje się w budynku, będącym również siedzibą grupy. Po zapoznaniu się z tymi działaniami, udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach. Miejsce to zostało wsparte środkami LGD.
Podczas zwiedzania obiektu, mogliśmy poznać nieznane dotąd historie związane z pobytem późniejszego papieża – Jana Pawła II na terenie Bieszczad.
Czwarty dzień pobytu na Podkarpaciu, przyniósł nam możliwość odwiedzania kolejnych ciekawych miejsc i obiektów. Swoją podróż zaczęliśmy w Sanoku, gdzie nocowaliśmy. Mimo, iż pogoda w tym dniu nie była dość łaskawa, na przekór temu, udaliśmy się do kolejnych punktów naszego programu. W pierwszej kolejności zawitaliśmy do wieży ciśnień, znajdującej się na terenie dworca kolejowego w Zarszynie. Dzięki wsparciu grantowemu, obiekt został częściowo odrestaurowany i zabezpieczony. Następnie zawitaliśmy do Magicznej Doliny w miejscowości Posada Górna. Przywitała nas bardzo energiczna gospodyni tego obiektu, która bardzo aktywnie sięga po środki z różnych programów, stale rozwijając swój obiekt. Nie tylko bliskość uzdrowiska Rymanów-Zdrój, czyni to miejsce wyjątkowym. Bardzo dobra baza noclegowo-rekreacyjna oraz wspaniałe widoki to z pewnością atuty tego miejsca. Na koniec naszego pobytu na terenie LGD Dorzecze Wisłoka odwiedziliśmy obiekt: Osada Słoneczny Zdrój. Piękne domki na wynajem, usytuowano w samym centrum Rymanowa-Zdroju. Właściciele obiektu zadbali o każdy szczegół. Z pewnością zatem odwiedzający te tereny, mogą w osadzie wspaniale wypocząć.
Dalszą część naszego pobytu, spędziliśmy już na terenie LGD Zielone Bieszczady. Nasi ostatni gospodarze, to równie aktywna grupa. Swoje działania realizują na terenie 7 gmin, zamieszkiwanych łącznie przez ponad 50 tyś mieszkańców. Także i ta grupa, zarejestrowana jest w rejestrze przedsiębiorców. LGD prowadzi ośrodek wczasowy. Podczas pobytu na tym terenie odwiedziliśmy pracownię ginących zawodów w Mrzygłodzie, gdzie mogliśmy wziąć udział w krótkim warsztacie ceramicznym.
W ostatnim dniu naszego pobytu na Podkarpaciu, zwiedziliśmy Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Moczarach. Determinacja właścicieli, aby wykorzystać po PGRowski obiekt do realizacji tego projektu z pewnością się opłaciła. Miejsce już teraz prezentuje się bardzo dobrze. Na terenie obiektu przetwarzanych jest już kilka produktów, w tym dżemy, miody soki, zioła. W planach są jeszcze kolejne produkty. Wizją właściciela jest aby produkty te, mogły być sprzedawane pod wspólną Bieszczadzką Marką, która promowałaby nie tylko zdrowe, ekologiczne produkty ale i ten region.
Nasza pięciodniowa intensywna podróż po Bieszczadach, zakończyła się w Ustrzykach Dolnych. Wyjazd ten namacalnie pokazał, jak wielki wpływ na rozwój obszaru i przedsiębiorczości jego mieszkańców mają środki LEADERa. W połączeniu z pomysłem mieszkańców i determinacją wnioskodawców, środki te mogą być silnym impulsem do przemian w regionie. Mnogość i różnorodność działań, pokazuję szeroką skalę jego oddziaływania na terenach wiejskich, niezależnie od regionu.
Pełni pomysłów oraz naładowani pozytywną energią naszych podkarpackich gospodarzy, wróciliśmy do naszych LGDów, aby kto wie, może i niebawem podążyć śladami niektórych z naszych bieszkadzkich grup?