- 10 października, 2013
- Autor: admin
- Kategoria: Aktualności

W ubiegły weekend tj. 4-5 października odbył się wyjazd studyjny do Pienin.
Wyjazd o temacie przewodnim „Nasza kultura- Wasza kultura – wymiana Doświadczeń między regionami różniącymi się gwarą, kulturą i tradycjami w kontekście PROW. Co nas zainspiruje do działania?" był okazją do porównania kultury, gwary i zwyczajów jakie są kultywowane na terenie województwa małopolskiego w konfrontacji z naszymi, śląskimi zwyczajami. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć projekty jakie za pośrednictwem działającego tam Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny" zostały zrealizowane ze środków w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Inicjatywa skierowana była do lokalnych liderów, osób czynnie zaangażowanych w rozwój naszego lokalnego środowiska.
W trakcie wizyty uczestnicy poznali członków Zarządu Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny" oraz pracowników biura. Mieli również okazję zapoznać się z projektami realizowanymi w ramach PROW na tamtym terenie oraz spotkać się z niektórymi beneficjentami programu.
Tuż po przyjeździe do Krościenka nad Dunajcem, uczestników powitała Prezes Stowarzyszenia Krystyna Kubik oraz Kierownik biura Joanna Filas. Zebrani mogli obejrzeć projekty jakie realizują beneficjenci: place zabaw, instrumenty muzyczne, boisko do piłki siatkowej ze sztuczną nawierzchnią – projekty złożone przez Gminę Czorsztyn w ramach działania Małe Projekty i „ Odnowa i rozwój wsi". Wykorzystując piękną, słoneczną aurę uczestnicy zwiedzili w Krościenku ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż Dunajca oraz wysłuchali informacji o planowanym zagospodarowaniu bulwarów nad Dunajcem.
Po przejeździe do Sromowiec Niżnych, gdzie znajdowało się miejsce zakwaterowania, rolę przewodnika przejęła Małgorzata Piątek- Wiceprezes Stowarzyszenia, która oprowadziła uczestników po izbie regionalnej w Sromowcach Wyżnych i przedstawiła prezentację projektu dotyczącą remontu izby. Projekt złożony był przez Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach, a zrealizowany został w ramach Małych Projektów. Natomiast Stanisława Krupa z Koła Gospodyń Wiejskich w ciekawy sposób pokazała gościom wyrób dywaników.
Tego popołudnia odwiedzono także Czerwony Klasztor na Słowacji, do którego ze Sromowiec Niżnych prowadzi wybudowana w 2006 roku wisząca kładka. Nazwa klasztoru pochodzi od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły. To właśnie dzięki nim ta ciekawa budowla sakralna przeszła do historii jako „Czerwony Klasztor".
Wieczorem w Hotelu nad Przełomem uczestnicy wyjazdu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia LGD „Gorce- Pieniny" wzajemnie wymienili się doświadczeniami dotyczącymi działalności Stowarzyszeń, jak również preferencjami beneficjentów. Obejrzano prezentacje multimedialne dotyczące działalności obu Stowarzyszeń jak również historii i kultury różniących się regionów.
W kolejny dzień wyjazdu uczestników powitał przewodnik -Marek Piątek, który ciekawymi opowieściami o okolicy umilił czas. Zwiedzono zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz Koronę zapory w Niedzicy. Zamek Czorsztyn i gotycki zamek rycerski Niedzica, stanowią obecnie dwie warownie, które odbijają się w obszernej toni powstałego na Dunajcu jeziora Czorsztyńskiego, ich widok jest niezwykle urokliwy. Zamek Nidzica zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratowa wieżą to zamek górny. Składa się on z wieży, kaplicy, niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem. Do dziś zachowały się ślady bramy i mostu zwodzonego. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym wg opowiadań więziony był Janosik, można tam jeszcze dziś zobaczyć dyby.
Dodatkową atrakcją sobotniego popołudnia był udział w rejsie spacerowym statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzających przewiózł statek "HARNAŚ", z pokładu którego można było podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych.
W dalszej części programu uczestnicy mogli zapoznać się z kolejnymi projektami realizowanymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 a były to m. in.: elektroniczna tablica informacyjna, informatory, źródła wód mineralnych „Stefan i Michalina", które zostały wyremontowane przez gminę Krościenko w ramach działania „Odnowa i rozwój Wsi". Kolejnym interesującym przystankiem była wizyta u przedsiębiorcy Gerwazego Skubisza, który zrealizował 2 Małe Projekty: budowa basenu przydomowego oraz kolektory słoneczne z pompą ciepła. Beneficjent opowiedział uczestnikom o poszczególnych etapach realizacji inwestycji.
Wyjazd pozwolił uczestnikom nie tylko poznać język i tradycje ale także obejrzeć projekty realizowane na terenie LGD „Gorce-Pienieny".
Wszystkim uczestnikom, osobom pomagającym w organizacji i realizacji wyjazdu – pracownikom Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny" jak również beneficjentom przedstawionych projektów serdecznie dziękujemy.
Składamy także podziękowania na ręce pana Kazimierza Hanuska-członka Stowarzyszenia za pomoc w stworzeniu niniejszej relacji oraz Bernadecie Lampart -członkowi Zarządu Stowarzyszenia pomoc w koordynacji wyjazdu.
Mamy nadzieję, że wyjazd pozytywnie wpłynie na uczestników i zainspiruje ich do przyszłych działań, na które w przyszłości będą mogli pozyskać fundusze za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia.