- 16 lutego, 2012
- Autor: admin
- Kategoria: Aktualności
W imieniu organizatorów spotkania promocyjno-kulturalnego pt. „Dary naszej zagrody" oraz „Motywy regionalne w ceramice", które miało miejsce w dniu 11.02.2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach-Zdroju,
pragniemy serdecznie podziękować za udział w nim oraz za pracę włożoną w działania mające na celu podtrzymanie dziedzictwa kulturowego w rękodziele.
Przywołane powyżej wydarzenie rozpoczęło się wizytą studyjną w pracowni pana Stanisława Hochuła, mieszkającego i tworzącego w Goczałkowicach, artysty rzeźbiarza, byłego wykładowcy ASP w Katowicach, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Rzeźby). Artysta jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1962. Jego pierwszym poważniejszym zleceniem było wykonanie dwóch orłów i popiersia Aleksandra Zawadzkiego dla Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w roku 1966 a później między innymi zlecono mu wykonanie Pomnika Ofiar Katynia na katowickim Placu Andrzeja. Godzinne spotkanie z artystą pomogło uświadomić niewtajemniczonym w zagadnienia związane z rzeźbą ile tak naprawdę trudu oraz czasu trzeba poświęcić aby z materiału wydobyć konkretny, wcześniej wyobraźnią wytworzony kształt. Fascynujące jest przybywanie w otoczeniu człowieka, opowiadającego o swojej pracy i pasji tworzenia, splatającego w spójną wizję rzeźbę i otoczenie. To co jeszcze ujmuje, to niesamowita prostota z jaką artysta przedstawia swój dorobek. Dziękując za możliwość spotkania w pracowni artystycznej, gratulując dotychczasowych sukcesów, życzymy Panu dużo zdrowia oraz dalszej owocnej pracy…
Kolejnym etapem spotkania była kontynuacja wydarzenia promocyjno-kulturowego, na którym uczestnicy szkliwili wytworzone wcześniej, a następnie wypalone dzieła podkreślając kolorem ich regionalny charakter. Wykonane na pierwszy spotkaniu oraz ubarwione na drugim przedmioty zostaną kolejny raz wypalone tak by stać się pełnowartościowymi. Na tym nie koniec atrakcji… otóż na spotkaniu można było również podziwiać bądź samemu spróbować zdobienia wielkanocnych jaj, stanowiących podstawę i urozmaicenie każdego koszyczka i świątecznego stołu. Tradycja zdobienia jaj znana jest od ponad 1000 lat. Jajko, jako symbol nowego życia i odradzania się natury, niosło za sobą różnorodne znaczenia magiczne, miało przynosić szczęście – wkładano je pod próg budowanej chaty, zakopywano na polu. Wraz z tradycją Wielkanocną malowane jajka stały się nieodłącznym elementem obchodów tego święta. Na spotkaniu zatem nie brakowało tradycyjnych, niepowtarzalnych pisanek ręcznie malowanych we wzory o wiosennych barwach, kraszanek – barwionych wydmuszek, na których wydrapano misterne wzory, które wykonywano znanymi od lat, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie metodami. Inspiracje ludowością płyną do design’u: oferowano także zadziwiające filcowe nakładki na jajka na miękko, czy jajka we wzory regionalne, zdobione techniką decoupage oraz kokardową… Zarówno wielbiciele tradycji, jak i pięknej nowoczesności znaleźli tutaj coś dla siebie!
Przełożyć pasję na sukces to zadanie dla KREATYWNYCH- i tym razem udało nam się utrzymać motto projektu oraz udowodnić, iż każde spotkanie to kopalnia pomysłów na własne autorskie rękodzieło. Aby się o tym przekonać wystarczy dołączyć do nas i spróbować. Gorąco zapraszamy. Z tego miejsca pragniemy także podziękować za tak liczne przybycie zarówno KREATYWNYM-bohaterom spotkania jak i przybyłym gościom.